Dobór optymalnej wielkości instalacji fotowoltaicznej
Przy doborze mocy instalacji dla własnego domu, najważniejszym aspektem jest określenie ilości KWh energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku. Od tego parametru zależy w głównej mierze moc instalacji PV. W tym celu posługujemy się rachunkami za prąd z całego ubiegłego roku.
Rachunki za energię za ostatnie 3 miesiące
W przypadku, gdy w ostatnim kwartale ubiegłego roku w naszym domu pojawiła się inwestycja, mogąca wpłynąć na zużycie prądu, warto wziąć pod uwagę rachunki za 3 ostatnie miesiące lub za okres po zakończeniu inwestycji. Na tym etapie bierzemy również pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w domu.
Upusty dla instalacji fotowoltaicznych
Trzeba też uwzględnić upusty w ramach rozliczania energii elektrycznej dla prosumentów przez zakład energetyczny. Zgodnie z zasadami opustów dla instalacji o mocy do 10 kWp za 1 kWh oddaną do sieci, prosument może odebrać 0,8 kWh prądu od operatora energetycznego. Natomiast w przypadku instalacji o mocy 10-50 kWp: 1 KWh do sieci równa się 0,7 kWh odebranej z sieci.
Zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego
Na podstawie przeprowadzonej kalkulacji mamy wstępnie określone zapotrzebowanie energetyczne naszego gospodarstwa domowego oraz moc instalacji paneli fotowoltaicznych. Chcąc dokładnie określić moc przyłączeniową systemu PV, należy skonsultować się z autoryzowaną firmą fotowoltaiczną taką jak Bruk-Bet Fotowoltaika.