Rosnące ceny energii wpływają na zwiększenie zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce i za granicą. W niedługiej perspektywie czasu prognozowany jest również duży wzrost w branży elektromobilności. Coraz więcej użytkowników decyduje się na systemy PV, które mogą pokryć zapotrzebowanie na energię (również tę do ładowania samochodów elektrycznych) i tym samym zmniejszyć jej pobór z sieci lub nawet całkowicie się od niej uniezależnić.
Co to są carporty?
Najczęściej inwestorzy decydują się na montaż instalacji PV na dachach budynków, co zazwyczaj zapewnia lepsze nasłonecznienie i oszczędność miejsca. Jeżeli jednak budowa dachu na to nie pozwala, jego powierzchnia jest niewystarczająca – możliwy jest również montaż instalacji na gruncie. Ciekawym rozwiązaniem, niestety jeszcze rzadko stosowanym, jest montaż fotowoltaiki w formie zadaszenia wiat samochodowych, popularnie nazywanych carportami. Taka opcja jest niezwykle praktyczna, ponieważ umożliwia podwójne wykorzystanie powierzchni terenu (miejsce garażowe + instalacja PV). Wiata stanowi równocześnie ochronę dla samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak grad, deszcz, śnieg czy nadmierne nasłonecznienie. Największą zaletą tego rozwiązania jest oczywiście produkcja prądu.
Fotowoltaiczna wiata samochodowa czy carport fotowoltaiczny jest to zadaszenie miejsca parkingowego, na którym zamontowane są panele fotowoltaiczne (poprawnie moduły fotowoltaiczne).
Carport umożliwia montaż pod optymalnym kątem, aby zmaksymalizować uzyski z instalacji, jednocześnie zapewniając stabilność konstrukcji. Panele fotowoltaiczne montowane są na stałych, mocnych podporach często mocowanych do betonowej podstawy. Konstrukcja ta umożliwia garażowanie samochodu i jednoczesną produkcję prądu ze słońca, który może być wykorzystany do zasilania gospodarstwa domowego lub ładowania samochodu elektrycznego (w tym przypadku potrzebny jest dodatkowo montaż stacji ładowania pojazdów). Jest to rozwiązanie dedykowane do szerokiego grona odbiorców – od indywidualnych gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych, aż do firm czy nawet jednostek użyteczności publicznej. Wynika to z faktu, iż carporty mogą być rozbudowywane tworząc miejsca parkingowe nawet na kilka, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset aut.
Jak wybrać carport?
Biorąc pod uwagę długoletnie użytkowanie carportu należy pamiętać o dobraniu takich elementów konstrukcyjnych i podzespołów, aby były odporne na działanie czynników zewnętrznych, często bardzo zmiennych w naszym klimacie. Elementy konstrukcyjne powinny być wykonane z materiałów odpornych na obciążenia mechaniczne, rdzę i utlenianie. Co prawda jest też możliwe rozważenie wiaty drewnianej, jednak wiąże się to z dodatkowymi zabezpieczeniami przed niszczeniem oraz zachowaniem dodatkowych zasad przeciwpożarowych.
Podczas wyboru odpowiedniej wiaty PV należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii aby mieć funkcjonalną, wydajną i stabilną konstrukcję służącą przez wiele lat. Najbardziej oczywistym krokiem, jest ustalenie wymaganej powierzchni pod wiatę. Warto wiedzieć, że na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, bądź jest ona przeznaczona pod budownictwo mieszkalne, można posadowić wiatę o powierzchni zabudowy do 50 m2 bez pozwolenia na budowę czy nawet zgłoszenia do urzędu, co określa Prawo Budowlane art. 29 pkt 2. Jednak nie można zbudować więcej niż dwie wiaty na każde 1000 m2 działki. Należy jednak przestrzegać zasad jej umiejscowienia m.in. względem granicy działki, odległości od dróg czy okien, a także warunków zagospodarowania przestrzennego.
Następnym krokiem jest wybór projektu oraz dobrych podzespołów. Jak wspomniano wcześniej – prawidłowo sporządzony projekt uwzględnia wszystkie zmienne dotyczące umiejscowienia oraz zapewnia bezpieczne i wygodne korzystanie z wiaty. Dodatkowo ważne jest dobranie odpowiedniego ułożenia względem słońca i kąta nachylenia modułów, aby instalacja przynosiła jak najwyższe uzyski energetyczne oraz cała konstrukcja była jak najbardziej funkcjonalna – przykładowo carporty marki Evolton są skonstruowane w taki sposób, aby kąt nachylenia modułów był optymalny.
Oprócz konstrukcji wsporczej bardzo duże znaczenie odgrywają komponenty instalacji PV, które również powinny być odporne na warunki atmosferyczne, a dodatkowo muszą być szczelnie i dokładnie zamontowane, gdyż pełnią także rolę pokrycia wiaty. Szczególnie polecamy do wykorzystania przy carportach moduły polskiej produkcji Bruk-Bet Fotowoltaika, które wyróżniają się na rynku nie tylko jakością, ale i wysoką odpornością na obciążenia statyczne (np. śnieg), ale też na silny wiatr czy grad. Zaletą montażu modułów na carporcie jest dobra wentylacja modułów w porównaniu do instalacji dachowych, dzięki czemu pracują one wydajniej przy wysokich temperaturach zewnętrznych.
W przypadku inwestycji w carport warto postawić na sprawdzonego dostawcę aby mieć pewność wysokiej jakości produktu i ustrzec się przed potencjalnymi awariami. Tu z ofertą przychodzi polska firma Evolton proponująca nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym również carporty. Carporty Evolton są łatwe zarówno w montażu, jak i w rozbudowie o dodatkowe miejsca parkingowe. Ważne jest również fakt, że jest to rodzimy produkt bazujący na najwyższej jakości komponentach, w tym sprawdzonych modułach PV Bruk-Bet Fotowoltaika, co gwarantuje wysoką efektywność. Jest to uniwersalne rozwiązanie stanowiące schronienie nie tylko dla samochodów, ale również dla rowerów, zadaszenie małego basenu, jacuzzi, grilla. Carport można także wykorzystać jako powierzchnia magazynową. Całość jest wykonana w bardzo estetyczny, nowoczesny sposób, więc doskonale może się wkomponować w zabudowę działki.
Opłacalność carportów
Wszystkie powyższe cechy wpływają niewątpliwie na cenę takich konstrukcji. Biorąc pod uwagę budowę tradycyjnego garażu i osobno montaż instalacji fotowoltaicznej, konieczność zgłaszania i uzyskiwania pozwoleń na budowę takie rozwiązanie wydaje się bardzo opłacalne. Dodatkowo posiadając samochód elektryczny można mieć pewnego rodzaju magazyn energii, co zwiększa autokonsumpcję, a to jeszcze bardziej przemawia za słusznością takiego rozwiązania.
Podsumowując – carporty solarne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem na całym świecie, również w Polsce. Wiata fotowoltaiczna łączy w sobie wiele zalet, których nie zapewni standardowa instalacja PV. Po pierwsze zapewnia darmowy prąd dla samochodu lub gospodarstwa domowego. Po drugie pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń zapewniając schronienie dla samochodu i wielu innych przedmiotów. Po trzecie umiejscowienie modułów PV umożliwia ich lepszą wentylację, co przekłada się na efektywniejszą pracę systemu PV. Istotną zaletą jest również dbałość o środowisko poprzez ograniczenie śladu węglowego. Każda 1 MWh czystej energii ze słońca ogranicza emisję dwutlenku węgla o ok. 800 g. Oznacza to poprawę jakości powietrza oraz spowolnienie ocieplania klimatu. Carport fotowoltaiczny to uniwersalne rozwiązanie, które może sprawdzić się w każdych warunkach.
Prezentacja carportu marki Evolton – autor nagrania: iZZi instalacje