Jeśli nie chcesz oddawać do sieci nadwyżki wyprodukowanego prądu lub zależy Ci, by rozbudować instalację PV o system zasilania awaryjnego, zwróć uwagę na magazyn energii HUAWEI LUNA 2000. Ten innowacyjny system pozwoli Ci lepiej wykorzystać energię wytworzoną przez moduły fotowoltaiczne, a w sytuacjach awaryjnych korzystać z energii zgromadzonej przez baterie.
Magazyn energii – przyszłość branży fotowoltaicznej?
Rozwój branży fotowoltaicznej wymusza zmiany dotyczące m.in. sposobu magazynowania nadwyżki wyprodukowanej energii. O ile obecnie obowiązujący system rozliczeń jest korzystny dla prosumentów, o tyle w przyszłości może się to radykalne zmienić.
Planowane na przyszły rok zmiany zakładają, że nowi użytkownicy systemów fotowoltaicznych utracą możliwość rozliczania się w systemie opustów. Oddawana do sieci energia nie będzie już magazynowana, lecz odkupywana przez sprzedawcę energii. W przypadku, gdy konsument w danej chwili ma zapotrzebowanie wyższe, niż możliwości instalacji PV, będzie musiał odkupić energię z sieci, jednak dwukrotnie drożej, niż wynosi cena sprzedaży.
Opisane wyżej zmiany w zakresie sposobu rozliczania energii czy możliwości uzyskania dopłat, zwiększają zainteresowanie domowymi magazynami energii. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system HUAWEI LUNA 2000.
Co to jest magazyn energii HUAWEI LUNA 2000?
Z czego składa się bank energii oferowany przez HUAWEI?
Jego dwa podstawowe komponenty stanowią:
- moduł bateryjny o mocy 5 kWh – LUNA2000-5-E0
- moduł zarządzania energią – LUNA2000-5KW-C0
Podzespoły magazynujące można łączyć ze sobą, co pozwala na rozbudowanie pojemności takiego banku energii maksymalnie do 15 kWh, na jeden moduł zarządzający. Falownik może zarządzać maksymalnie dwoma takimi zestawami, co łącznie daje 30 kWh. Ciekawym uzupełnieniem tego systemu jest BackUp Box – moduł zasilania awaryjnego, który pozwoli korzystać z energii zgromadzonej w magazynie, w przypadku zaniku sieci elektroenergetycznej.
Całą instalacją można z łatwością zarządzać za pomocą aplikacji Fusion Solar 7.0. Oprócz modułów służących do konfiguracji pracą falownika, oprogramowanie umożliwia także monitorowanie przepływu energii i bieżących uzysków z instalacji, jak również optymalizację autokonsumpcji energii. Do bardziej zaawansowanych modułów można uzyskać dostęp z poziomu konta instalatora. Za jego pomocą można zarządzać pracą całej instalacji.
Czy warto inwestować w inteligentny system magazynowania energii LUNA2000?
Bank energii oferowany przez HUAWEI posiada szereg zalet. Dzięki przemyślanej, modularnej budowie, system pozwala na 100% wykorzystanie zmagazynowanej w nim energii. W przypadku klasycznych instalacji, nadwyżka wyprodukowanego prądu trafia bezpośrednio do sieci energetycznej. Magazynowaną w ten sposób energię można odzyskać tylko w 80%. Dzięki zastosowaniu banku energii, wyprodukowany przez instalację prąd może być magazynowany, a następnie wykorzystany w całości.
Drugą z korzyści jest to, że wbudowane optymalizatory baterii zarządzają pracą poszczególnych modułów niezależnie. Dzięki temu najsłabsze podzespoły magazynujące nie ograniczają pracy całego systemu. To z kolei pozwala na bardziej racjonalne zarządzanie dostępną w banku energią.
Trzecią z zalet, o których warto wspomnieć, jest elastyczność tego rozwiązania. Sposób wykorzystania zmagazynowanej w banku energii możesz z łatwością dopasować do własnych potrzeb – np. poprzez dostosowanie generacji do taryf okresowych. To rozwiązanie docenią w szczególności osoby, które korzystają z taryf o zmiennych stawkach rozliczeniowych.
Użytkownicy, którzy obawiają się nagłego zaniku napięcia w sieci docenią natomiast zalety modułu BackUp Box, który w takiej sytuacji automatycznie przechodzi w tryb zasilania awaryjnego. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć się przed przerwami w dostawach energii.
Warto rozważyć tego rodzaju inwestycję, tym bardziej, że od 1 lipca 2021 r. można będzie uzyskać dofinansowanie na budowę tego rodzaju instalacji.