Już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej pojawia się pytanie o wsparcie finansowe. Obecnie można skorzystać z dotacji rządowych oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Gminy również proponują środki finansowe, które przeznaczone są na eliminację gazów cieplarnianych na danym terenie.
Zobacz programy i dotacje do instalacji fotowoltaicznych.
Dotacje, programy i ulgi do fotowoltaiki:
- Mój Prąd – 5 tys. zł dopłaty do instalacji
Dla kogo: osoby fizyczne
Wnioski: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Czyste powietrze – dofinansowanie lub pożyczka na mikroinstalacje fotowoltaiczne
Dla kogo: osoby fizyczne
Wnioski: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Ulga termoizolacyjna – odliczenie od podatku
Odliczenie od podatku kosztów materiałów oraz montażu instalacji fotowoltaicznej
Dla kogo: właściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego
Odliczenie w zeznaniu za rok podatkowy
Dotacje Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO)
Założenia programowe RPO w poszczególnych województwach mogą się od siebie różnić i nie we wszystkich przewidziana jest dotacja na OZE. Warto zatem sprawdzić, czy dane województwo w ramach funduszy unijnych przewiduje dofinansowanie takiej inwestycji zarówno dla firm, gospodarstw rolnych oraz inwestorów indywidualnych. Programy dotacyjne są realizowane w formie konkursów ogłaszanych w określonym terminie. Sprawdź harmonogram konkursów na stronach BIP w danym Urzędzie Wojewódzkim.
Dotacje gminne do fotowoltaiki
Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej dotyczy regionów objętych programem eliminacji gazów cieplarnianych. Nie każda gmina uczestniczy w programie. W ramach programu przeznaczamy środki finansowe na instalacje wytwarzające energię i eliminujące ilość emitowanych gazów cieplarnianych. Do nich zaliczamy również urządzenia fotowoltaiczne. Dofinansowanie fotowoltaiki nie ma stałej kwoty i wynika ze strategii działań ekologicznych, prowadzonych w danej gminie.