Przejdź do treści
Strona główna » Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?

Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna ?

Zobacz zestaw fotowoltaiczny oraz z jakich składa się elementów.

Moduły fotowoltaiczne

Podstawowym elementem instalacji PV są moduły fotowoltaiczne, potocznie – panele, baterie słoneczne. Zmieniają promieniowanie słoneczne w prąd stały.

Inwerter (falownik)

Do zasilania urządzeń w domu czy biurze wykorzystujemy jednak prąd zmienny, dlatego potrzebny jest inwerter nazywany też falownikiem. Przekształca on napięcie stałe na zmienne zasilające urządzenia domowe. Nie chcąc narazić się na niepotrzebne straty, warto wyposażyć instalację w zabezpieczenia. Nie musimy się wtedy martwić o uszkodzenie sprzętu spowodowane przepięciami czy sprzężeniami.

Kable i przewody solarne

Do połączenia elementów systemu PV potrzebne będą odpowiednie kable i przewody. Przykładowo moduły fotowoltaiczne połączone są przewodami solarnymi, odpornymi na trudne warunki atmosferyczne. Instalacja fotowoltaiczna powinna być też solidna i trwała. Zapewnią to dobrze dobrane elementy konstrukcyjne.

Optymalizatory

Dodatkowym wyposażeniem systemu PV są optymalizatory, przydatne w przypadku częściowo zacienionych modułów. Pozwalają zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej.