Przejdź do treści
Strona główna » Dofinansowanie do fotowoltaiki, ulgi i programy w 2020 roku

Dofinansowanie do fotowoltaiki, ulgi i programy w 2020 roku

Już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej pojawia się pytanie o wsparcie finansowe. Obecnie można skorzystać z dotacji rządowych oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Gminy również proponują środki finansowe, które przeznaczone są na eliminację gazów cieplarnianych na danym terenie.

Zobacz programy i dotacje do instalacji fotowoltaicznych.

Dotacje, programy i ulgi do fotowoltaiki:

  • Mój Prąd – 5 tys. zł dopłaty do instalacji
    Dla kogo: osoby fizyczne
    Wnioski: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Czyste powietrze – dofinansowanie lub pożyczka na mikroinstalacje fotowoltaiczne

Dla kogo: osoby fizyczne
Wnioski: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ulga termoizolacyjna – odliczenie od podatku

Odliczenie od podatku kosztów materiałów oraz montażu instalacji fotowoltaicznej

Dla kogo: właściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego
Odliczenie w zeznaniu za rok podatkowy

Dotacje Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO)

Założenia programowe RPO w poszczególnych województwach mogą się od siebie różnić i nie we wszystkich przewidziana jest dotacja na OZE. Warto zatem sprawdzić, czy dane województwo w ramach funduszy unijnych przewiduje dofinansowanie takiej inwestycji zarówno dla firm, gospodarstw rolnych oraz inwestorów indywidualnych. Programy dotacyjne są realizowane w formie konkursów ogłaszanych w określonym terminie. Sprawdź harmonogram konkursów na stronach BIP w danym Urzędzie Wojewódzkim.

Dotacje gminne do fotowoltaiki

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej dotyczy regionów objętych programem eliminacji gazów cieplarnianych. Nie każda gmina uczestniczy w programie. W ramach programu przeznaczamy środki finansowe na instalacje wytwarzające energię i eliminujące ilość emitowanych gazów cieplarnianych. Do nich zaliczamy również urządzenia fotowoltaiczne. Dofinansowanie fotowoltaiki nie ma stałej kwoty i wynika ze strategii działań ekologicznych, prowadzonych w danej gminie.

Uwaga: niektóre dotacje nie łączą się ze sobą – np. Program „Mój Prąd” wyklucza możliwość wzięcia dodatkowego dofinansowania z gminy.