Przejdź do treści
Strona główna » Fronius już od 10 lat w Polsce!

Fronius już od 10 lat w Polsce!

Jako autoryzowany dystrybutor marki Fronius wspólnie świętujemy okrągły jubileusz obecności w Polsce tego międzynarodowego gracza. Marka kojarzona z profesjonalizmem i ekspercką wiedzą na stałe wpisała się w naszą ofertę zarówno produktową, jak i szkoleniową. Dowiedz się, jak wyglądały poszczególne etapy rozwoju firmy Fronius na polskim rynku.

Mimo, że Fronius International istnieje ponad 75 lat i jest graczem na międzynarodowym rynku, droga do stworzenia polskiego oddziału nie była usłana różami. Konieczność stworzenia struktur firmy od podstaw, skompletowanie załogi, obecni już dystrybutorzy oraz fotowoltaika, która w Polsce wtedy była jeszcze przed etapem raczkowania – wyzwań było w nadmiarze.

Gliwice – tu wszystko się zaczęło

Pierwsza siedziba powstała na południu kraju i nie było to dziełem przypadku. To bowiem tu koncentrowała się branża automotive – kluczowa dla firmy Fronius. Przypadkiem nie był również kupiony w tym celu budynek chociaż jego projekt przewidywał funkcję produkcyjną a nie biurową. To właśnie w nim powstał Demo Room będący jedną z najważniejszych inwestycji firmy. Dziś, z perspektywy czasu, decyzja jego stworzenia była wręcz strategiczna.

„Jesteś tak dobry, jak dobry jest Twój zespół”

Biorąc pod uwagę fakt, że Fronius Polska to obecnie niemal 70 osób, aż trudno uwierzyć, że firma pod tym względem również startowała od zera. Pierwszym pracownikiem był bowiem Damian Kiersten, który wspomina w wywiadzie:

„Byłem pierwszą osobą zatrudnią w Fronius Polska. Swoją działalność rozpocząłem w lutym 2011 r. Wtedy rozpoczął się cały proces rekrutacji, rejestracji spółki itd. Od lutego do października pracowałem w Austrii. W Polsce firma oficjalnie wystartowała w styczniu 2012 roku.”

O ile welding (spawalnictwo) było w Polsce dość dobrze rozwiniętą gałęzią przemysłową, o tyle fotowoltaika wymagała jeszcze sporej ilości pracy. Duże koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej, brak narracji na temat energii ze słońca – to wszystko sprawiało, że na początku z instalacji fotowoltaicznych nie było żadnego biznesu. Jak się potem okazało, górę wzięła wizja oraz odwaga.

Dziesięciokrotny wzrost po 10 latach

Dziś firma Fronius Polska to dwa oddziały w Polsce oraz siatka dystrybutorów oraz klientów w całej Polsce. Co więcej; sama firma jest wyznaczającym trendy liderem już nie tylko na rynku spawalniczym czy ładowaniu akumulatorów ale również fotowoltaiki.

Przypadek firmy Fronius Polska najlepiej zatem obrazuje, że może i do sukcesu nie ma windy i trzeba iść po schodach. Ale te schody nie muszą być tak bardzo strome jeżeli stery dzierżą ludzie mający wizję, odwagę, nieszablonowy sposób myślenia i zdają sobie sprawę, że siłą każdej firmy są przede wszystkim kompetentni ludzie, którym warto czasami zaufać.

Więcej szczegółów na temat 10 lat istnienia Fronius Polska można odnaleźć na stronie:

https://www.fronius.com/pl-pl/poland/o-firmie-fronius/10-lat-fronius-polska

Link do wywiadu z Damianem Kierstenem, Prezesem Fronius Polska oraz Maciejem Pilińskim, Dyrektorem Solar Energy w firmie Fronius Polska: https://www.fronius.com/pl-pl/poland/energia-sloneczna/o-nas/aktualnosci/2022-06-10-fronius-polska-10-lat-wywiad